DİĞER ALKOLLER...

En son güncellendiği tarih: 30 Ara 2020

Metanol ve etanol sırasıyla bir ve iki karbonlu alkol oldukları için, formülleri bakımından belirsizlik yoktur. Yani, tek bir hidrojen atomu yerine tek bir hidroksil grubu olan bir karbonlu veya iki karbonlu hidrokarbon verildiğinde, sadece bir olası konfigürasyon vardır. Etanol durumunda, -OH’nin bağlı olduğu karbon önemsizdir, çünkü etanın kendisi simetrik bir moleküldür; birinci karbon ve ikincisi arasında geometrik bir ayrım yoktur.

Bununla birlikte, üç karbonlu bileşikler düzeyinde, işler daha karmaşık hale gelir. Propan, formül CH sahip 3 CH 2 CH 3 (aynı zamanda C olarak yazılır 3 H 8 ). Terminal (uç) karbonlarından birine bir hidroksil grubu bağlanırsa, sonuç sıradan propil alkol veya propanoldur. Peki ya hidroksil grubu bunun yerine orta karbona yapıştırılmışsa?

Aslında, propan-2-ol adı verilen önemli bir bileşik, sadece böyle bir düzenlemeye sahiptir. (Bunu eski referanslarda 2-propanol olarak görebilirsiniz; “2” yi ek olarak eklemek, Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği veya IUPAC’ın yeni isimlendirme kuralları geliştirdiği bir kongredir.) Şekil 2 “, hidroksil grubunun, üç propan karbonunun ikincisine bağlı olduğu ve dolayısıyla ortada olduğu anlamına gelir. Bu madde, normal propanol gibi üç karbona, sekiz hidrojene ve bir oksijene sahiptir. Bu nedenle propanolün bir izomeridir ve isopropil alkol ismi ile gider. Antiseptik kullanım için en çok “sürtünme alkolü” denilen izopropil alkol içerir.

Ayrıca, birden fazla hidroksil grubu mevcutsa ne olur? Söz konusu bileşik hala alkolde mi? Aslında, bu da gerçekleşir. Diğer karbondaki etanole ikinci bir OH eklendiğinde, bu 1,2-etandiol adı verilen bir molekül yarattı. “Diol”, maddenin iki hidroksil içeren bir çift alkol olduğunu ve “1,2-” öneki, farklı karbonlara eklendiklerini gösterir. Bu alkol daha yaygın olarak etilen glikol olarak adlandırılır ve antifrizin ana bileşenidir. Çok toksiktir (metanol gibi).

Polihidroksil alkol denilen bir başka yaygın ortak gliserol veya gliserin ismi ile gider. Bu, basitçe, propan molekülünün her bir tarafında, her üç karbon atomunun her birinde bir hidrojen atomu için ikame edilmiş bir hidroksil grubu ile propandır. Bu nedenle bu maddenin resmi adı 1,2,3-propanetriol’dir ve her ikisi de diyetsel yağ molekülleri için “omurga” görevi görür ve doğrudan yakıt için hücreler tarafından kullanılabilir.
317 görüntüleme4 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tarımsal Etil Alkol Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Tarımsal kökenli etil alkol, son dönemlerde en çok aranan konulardan biri haline gelmeye başladı. Alkole fiyatlarına getirilen zamlar, yeni vergi rakamlarının yüksek olması pek çok neden, alkol tükete

Etil Alkol Kullanım Alanları Nelerdir?

Etanol veya tahıl alkolü olarak da adlandırılan etil alkol, genel adıyla alkollere verilen organik bileşiklerdir. Kimyasal formülü C2H5OH olarak bilinen etil alkolün moleküler ağırlığı 46.06844(232) g

Etanol Moleküler Formülü ve Ampirik Formülü

Etanol, alkollü içeceklerde bulunan ve genellikle laboratuar ve kimyasal madde üretiminde kullanılan alkol türüdür. EtOH, etil alkol, tane alkol ve saf alkol olarak da bilinir. Moleküler formül Etanol

derman etil alkol tüm hakları saklıdır.